Mercedes-Benz, synonymum luxusu, technické dokonalosti a inovace, má za sebou bohatou historii, která však obsahuje i temné stránky. Během druhé světové války se tato německá automobilka stala nedílnou součástí válečné mašinérie nacistického Německa.
Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 a následné militarizaci německé ekonomiky se Mercedes-Benz, podobně jako jiné německé průmyslové podniky, ocitl v pozici, kdy se musel podřídit zájmům režimu. Automobilka vyráběla nejen osobní a nákladní vozy, ale především vojenská vozidla, letadlové motory a další techniku, která měla klíčovou roli v bleskových útocích Wehrmachtu.
Mercedes-Benz W150 - vrcholná evoluce modelu MB770
Jedním z klíčových produktů byl slavný model Mercedes-Benz 770, známý jako "Großer Mercedes". Tento luxusní vůz se stal oblíbeným dopravním prostředkem nacistických pohlavárů včetně samotného Hitlera. Vozidla tohoto typu byla často pancéřovaná a sloužila jako symbol moci a autority nacistického režimu.Nový podvozek byl vyroben z trubek oválného průřezu a byl odpružen vinutými pružinami, vpředu s nezávislým zavěšením a vzadu s nápravou de Dion. Pohonná jednotka byla stejná jako u předchůdce W107, ale prošla úpravami výkonu. Atmosférická verze tak měla 116 kW při 3000 rpm. Přeplňovaná verze pak poskytovala 172 kW při 3200 rpm. Maximálka byla 170 km/h.
Mercedes-Benz: Wehrmacht a nucené práce zatemňují automobilku dodnes
Důležitým, avšak tragickým aspektem historie Mercedes-Benz v této době, byla rozsáhlá využívání nucené práce. Tisíce lidí, včetně válečných zajatců a obyvatel obsazených území, byli donuceni pracovat v továrnách Mercedesu za neuvěřitelně tvrdých podmínek. Toto otrocké nasazení představovalo významný prvek válečné výroby a zanechalo nesmazatelnou stopu v dějinách firmy.Dnes je Mercedes-Benz považován za jednu z nejinovativnějších a nejrespektovanějších značek na světě. Historie automobilky však zůstává komplexní a kontroverzní, zejména pokud jde o její působení ve službách Třetí říše.
Žádné komentáře:
Okomentovat