pondělí 26. srpna 2024

Textual description of firstImageUrl

Proč jsme koupili houfnice CAESAR, když vyrábíme Moranu? Protože Tatra (nezná bratra)


V rámci přezbrojení a modernizace AČR došlo také na dělostřelectvo. Jako náhrada dosud užívaných houfnic DANA byly nakonec zvoleny špičkové francouzské 155mm houfnice CAESAR. Ty jsou kombinovány s podvozkem Tatra 8x8. Stejně jako nedávno představená houfnice Morana české výroby.


Francouzská zbrojovka Nexter Systems (součást německo-francouzského holdingu KNDS) velmi úzce spolupracuje s českým holdingem Czechoslovak Group, pod který spadá i společnost Tatra Trucks nebo Excalibur Army. Výsledkem byl úspěšný vývoj a následná výroba kolového obrněnce TITUS a samohybné houfnice CAESAR. 

Modernizace kolových obrněnců zavrhla Hummer a přinesla TITUS s Tatrou v zádech

Během války v Iráku se ukázaly slabiny do té doby užívaných obrněných vozidel - vysoká spotřeba, nízká maximální rychlost, nedostatečná průchodnost složitým terénem, vysoké težiště a špatná stabilita. Terénní a nákladní automobily (např. HMMWV) zase postrádaly dostatečnou ochranu proti minám, granátometům či podomácku vyrobeným výbušninám.

Tento problém měl dvě řešení. To první, pro které se rozhodlo velení armády USA, je konstrukce lehčích vozidel, která budou dovybavena dostatečnou ochranou. Tyto víceúčelové lehké obrněnce pak označujeme zkratkou JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Výrobcem těchto vozidel pro armádu USA je americká zbrojařská společnost Oshkosh.

Druhým řešením byla možnost konstrukce těžšího vozidla a zaměřit se na výrazné zlepšení průchodnosti terénem. Zároveň však musel být finální produkt cenově konkurenceschopný. Po dvou letech intenzivní práce mohl být nakonec veřejnosti představen TITUS (Tactical Infantry Transport and Utility System).

Spojení Nexter z Francie s Tatrou z Česka zrodilo obrněné kolové vozidlo nové generace: TITUS


TITUS váží v nejlehčí základní hlídkovací verzi 19 tun, v obrněných verzích i více než 22 tun (max 27t). I tak dosahuje maximální rychlosti 110 km/h. Pomáhá mu k tomu motor s výkonem 500 koní a automatická převodovka. Celý kolos pak nezastaví ani nálož o síle 150 kg TNT. Nástavba nepostrádá denní, noční ani periskopové vidění, stejně jako rušičky a detektory střel.

TITUS je vybaven systémem Nexter Nerva LG Robot, díky kterému je schopen operovat bez lidské  posádky. Vyzbrojen může být dvěma kulomety u průlezů v zadní části kabiny (manuální obsluha) a dálkově ovládanou zbraňovou stanicí (ráže 7,62 - 40 mm) vlevo nad přední částí kabiny. Široké spektrum využití však počítá s verzemi od ambulance po samohybný 120mm minomet.

Aby byl zajištěn požadavek zlepšené průchodnosti složitým terénem, bylo rozhodnuto, že pro nástavbu bude použit podvozek z Kopřivnické Tatrovky. Konkrétně pak třínápravová varianta s pohonem všech kol, tedy 6x6. Pro běžnou jízdu po silnici jsou poháněny jen dvě nápravy (6x4).To vše standardně doplňuje vzduchové odpružení Tatra King Frame.

První a třetí náprava jsou říditelné, což výrazně zlepšilo operabilitu v městské zástavbě. Všechny diferenciály je možné ovládat uzávěrkami. Pneumatiky fungují i v případě defektu díky speciální vložce. Navíc nechybí tatrovácký systém dofuku kol. TITUS může brodit do hloubky 1,2 metru, zvládne sklon 60% a nepřevrátí se ani při náklonu 30%. Prostě Tatra.

Samohybné 155mm houfnice CAESAR, chlouba francouzského dělostřelectva

CAESAR (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie), doslova nákladní vůz vybavený dělostřeleckým systémem, je moderní težká kolová samohybná houfnice ráže 155mm s délkou hlavně 52 ráží. Dostřel dle munice 32-40 kilometrů, se speciální municí až 70 km. Střílí jakoukoliv munici NATO 155mm, včetně "smart munice" (granáty BONUS, M982 Excalibur).


K moderní výbavě taky patří inerciální navigační systém SAGEM Sigma 30 a balistický počítač, který se dá propojit s jakýmkoliv systémem řízení palby. Autonomní systémy ve spojení s pohyblivostí kolových podvozků činí z houfnice CAESAR smrtící zbraň s bleskovým účinkem. Udeřit a zmizet. S poloautomatickým nabíjením střílí 6 ran za minutu.

Nepostradatelná je schopnost dělostřelecké nástavby CAESAR pracovat v režimu MRSI (Multi Round Simultaneously Impact), neboli střelba s jednotným dopadem střel. Střely vypálené v různý čas po různých balistických drahách tak, aby na cíl dopadly současně. Možnost vzájemného sladění systémů pak otevírá celému dělostřeleckému oddílu zasypat cíl stovkou granátů v řádu sekund.

Středobodem všeho je rychlost, pohyblivost a přesnost. CAESAR se do palebného postavení dokáže připravit za 60 sekund. K opuštění pozice mu stačí 40 sekund. To znamená, že posádka potřebuje na výstřel salvy 6-ti ran a zmizení před protipalbou dohromady pouhých 100 sekund. A následně udeřit stejně drtivě odjinud.

Kolikrát může posádka takovou akci opakovat záleží na tom, jakou verzí houfnice CAESAR disponuje. Podle druhu podvozku sama houfnice uveze 18 až 36 granátů. Verze jsou tři a liší se podvozkem, kabinou, pancéřováním a výbavou. Dělo a jeho parametry jsou u všech stejné.

CAESAR - 3 verze, 3 podvozky, 1 král: CAESAR 8x8 (Tatra)

První houfnice CAESAR používaly třínápravový podvozek s náhonem všech kol. CAESAR 6x6 (Mk I) měl hned dvě varianty podvozku - Renault Sherpa 5 a Mercedes-Benz Unimog 437 (ten je ve verzi pro Saúdskou Arábii).


Podvozek 6x6 od výrobce Arquus Army (dříve Renault Truck Defense) je použit také v modernizované verzi  CAESAR NG (Mk II). Ta má oproti starší verzi taky moderní komunikační systém, navigační systém a radar.

Královská je však verze CAESAR 8x8, postavená na podvozek z Tatry. Houfnice získala lepší stabilitu a výrazně se zlepšila průchodnost terénem. Dovoluje taky naložit víc munice a namontovat zbraňové systémy pro vlastní obranu. Standardní výbavou této verze je úsťový radar nebo termální kamera pro přímou palbu do 2 km.


CAESAR 8x8 může mít pancéřování kabiny o úroveň vyšší, než ostatní verze. A čtyřnápravový podvozek z Kopřivnice má i další výhody. Světlou výšku vozidla lze měnit díky vzduchovému pérování. K dispozici je taky systém centrálního huštění/podhuštění kol, typický pro Tatru. A zejména udržení mobility i v případě poškození či zničení více kol.

Drtikolova osmikolka, však svým podvozkem posloužila i dalším samohybným houfnicím. Věrně slouží jako základ slovenské samohybné 155mm houfnice Zuzana, ukrajinské 155mm houfnice Bohdana (verze 8x8), slovenský raketomet RM-70 Vampire nebo ukrajinský salvový raketomet Burevij.

Podvozky 8x8 z Tatry budou použity taky pro AČR zakoupený izraelský protiletadlový systém SPYDER. A momentálně jsou plně využity pro novou českou 155mm houfnici Morana. 

Zdroj fotek: Wikipedia, Nexter Systems

Žádné komentáře:

Okomentovat